Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.

Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript, bez niej nie obejrzysz odcinków ani nie dodasz odcinka do listy, itp.

VII Japoński Październik w Pałacu w Wilanowie


VII Japoński Październik w Pałacu w Wilanowie to już niemal cykliczne wydarzenie w stolicy. W tym roku obchodzimy szczególną, 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Pokaz ikebany to jedna z atrakcji tego wydarzenia. W tym roku pokaz odbył się w dniach 2-4 października.

Przyznam, że przypinka wstęp wolny uradowała moje serce. Nie chodzi tu o skąpstwo, ale jedynie świadomość, że na wystawę przybędzie wielu fanów wszystkiego co japońskie. Dogodny był też termin, czyli weekend. Z chęcią ruszyłam zatem w drogę do przepięknego Pałacu Wilanowskiego.

Mimo nieznajomości poszczególnych pomieszczeń udało mi się z drobną pomocą pana przy wejściu na ogród dowiedzieć, gdzie ów Oranżeria się znajduje. To tam właśnie odbywała się wystawa. I co się okazało? Otóż co prawda wstęp na wystawę był wolny, ale wejście na ogród, przez który należało przejść, już nie. Po zakupieniu biletu ulgowego za jedyne 3 PLN ruszyłam w dalsze poszukiwania.

Odnalazłszy wejście do Oranżerii przestąpiłam przez próg. Pomieszczenie okazało się niezbyt duże, ale przestronne. Niezwykle uprzejma pani, podejrzewam, że koordynator, tak ją nazwijmy roboczo, zaprosiła nas do dalszego pomieszczenia. Już zza ściany widziałam przepiękne kompozycje kwiatów.

Wystawa wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Każda kompozycja odznaczała się oryginalnością. Połączenia nietypowych gatunków roślin, których nazw nie znam w połączeniu z jarzębiną, różami czy liliami dawały niesamowity efekt. Niejeden z wystawionych wazoników zabrałabym z chęcią do domu.

Jedyny minus to to, że wystawionych kompozycji było o wiele za mało. Po za tym zakaz fotografowania doprowadził mnie wręcz do szewskiej pasji. Dlatego też, ku mojemu niezadowoleniu, nie mogę zaprezentować żadnej fotografii.

Gdy już dokładnie obejrzałam każdą kompozycję i zbliżałam się ku wyjściu, pani koordynator zaprosiła mnie do zapisania kilku słów w księdze pamiątkowej, specjalnie na tę okazję. Dostałam też darmowy przewodnik odnośnie całego programu Japońskiego Października.

Cała moja dość krótka wizyta na wystawie, jako na laiku, sprawiła niezwykłe wrażenie. Mimo niedogodności muszę stwierdzić, że oglądanie "kwiatków w wazonikach" było bardzo przyjemne.

Pod artykułem kilka fotografii mojego autorstwa owego przewodnika jaki otrzymałam.
Za to spis poszczególnych wydarzeń jakie jeszcze wydarzą się podczas Japońskiego Października znajdziecie na stronie http://www.wilanow-palac.art.pl/index.php?id=1223

A teraz kilka wiadomości technicznych:
* Wystawę otwarto 2. października o 12:00
* Cały pokaz przygotowały mistrzynie ikebany, członkinie Ikebana International: Sumie Hasegawa (Sogetsu), Kayo Fujiyama (Sogetsu), Nobuko Yamakoshi (Sogetsu), Kyoko Ehara (Ohara), Sachiko Kobayashi (Sogetsu), Wieńczysławę Sato (Sogetsu, Ikenobo) oraz Halinę Pacwę (Sogetsu, Ikenobo).
* Warsztaty odbywały się:
- 2. października (w Sali Białej Pałacu)
- 3. paź. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
prowadzone przez w/w panie
* Także 3. paź. warsztaty prowadziły nauczycielki prosto z Japonii (również w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie), należało się jednak na nie zapisać

Free Image Hosting at www.ImageShack.us